Rasa smrti III

Velikost písma

Velikost písma se udává v bodech, tj. stejně jako např. v MS Wordu. Zvolená velikost zůstává i při tisku.

Torianská mezihra

Xaírass seděl ve své kóji na velitelském můstku a zrovna vztekle ukousl hlavu malému živému zvířátku, které ve smrtelné křeči vydalo svůj poslední zvuk.

Přežvykoval uhryzlé sousto a přemítal, jak tohle fiasko vysvětlí vládcům, kteří jej a jeho letku, vlastně teď už jen trosky jeho letky,vyslali na tuhle misi. Xaírass měl hodnost kirra, což byla hodnost velitelů letek. Měl však již dlouhou dobu ambice na hodnost orga, jednoho z deseti nejvyšších velitelů torianské armády. Tahle událost, jak si však zahořkle uvědomil, jeho záměr na dlouho utlumí, ne-li přímo zhatí.

Kousek vedle něj seděl jeho přítel Chíírr. Ten byl v hodnosti unkira velitele lodi. Znali se od mládí a Xaírass byl vždy ten dominantní. Proto měl asi také vyšší hodnost než Chíírr. Najednou se Xaírass vzpejal z kóje a mrštil zbytky tvorečka o stěnu místnosti.

"Uáááááááárch" Zařval až se všichni přítomní na můstku zalekli. Prudce při tom oddechoval a zuřivě vysílal vlny po ostatních v místnosti.

Toriané neměli oči. Místo zraku vysílali do prostoru ultrazvukové vlny, které se odráželi od objektů, vracejíce se k jejich přírodnímu echolokátoru a zajišťovaly jim tak zrak. V mnoha ohledech to mělo značné výhody oproti občejnému zraku, kterým disponovali ti ubžáci z té směšné federace. Nepotřebvali žádné světlo viděli za každých podmínek. Tedy pokud se měly vlny od čeho odrážet. S přístroji komunikovali pomocí zvukových signálů, jelikož toriané měli vysoce vyvinutý sluch.

Pokaždé když se jeho vlna odrazila od někoho na můstku, vždy dotyčný znásobil usilí zrovna vykonávané činnosti, aby Xaírasse víc neprovokoval.

Xaírass pohlédl na Chíírra. Ten mu pohled opětoval.

"Není to naše vina." promluvil Chíírr.

Xaírass se odvrátil a znovu usedl do své kóje.

"Ne vaše vina to není." prohlásil. "Veškerá odpovědnost padne na mne."

"Kde vzala ta zvěř takovou loď?" přemýšlel nahlas Chíírr.

"To nemohla být jejich loď." odvětil Xaírass. "I kdyby někde našli nějaký vrak dávno zaniklé vyspělé rasy, nikdy by nebyli schopni ji uvést do provozu."

"Nevím, možná je podceňujeme." připustil Chíírr. "My jsme před příchodem titánů na tom byli hůře než ta zvěř ze Sorny."

Xaírass tohle neslyšel rád, ale věděl, že má Chíírr pravdu. Toriané byli před příchodem titánů jen tlupa zuřivých barbarů, kteří se jen nějakým zázrakem dostali do vesmíru. Mezi toriany se vlastně o minulosti před titány moc nemluvilo.

"Pokud to ale nebyli sorňané, tak to museli být jedině aisové. Ti jedninní jsou nám schopni ještě odolávat." pokračoval Chíírr.

Xaírass udělal odmítavé gesto. "Nemyslím si, že to byli aisové. Ti jsou dost zaneprázdněni ve svých systémech. Vládci očekávají aiskou ofenzívu na naše vojska co okupují Koran. Myslím, že pokud by aisové vytvořili tak silnou loď, určitě by ji použili tam a ne na obranu nějakých zvířat ze Sorny.

Navíc pokud by vyvíjeli něco s tak ničivým potenciálem, nemohlo by nám to uniknout. Taky si myslím, že to co jsme potkali přesahuje technické možnosti i aisů. To bylo něco jiného."

"Co máš na mysli?" zeptal se Chíírr.

"Myslím, že jsme narazili na úplně novou rasu." Xaírass si vzal dalšího tvorečka z mísy na stolku před ním a celého ho naráz pozřel. Ten opět zakvílel smrtelným skřekem.

"Ale vždyť to by museli pocházet z Guirských mlhovin. Polovinu galaxie máme zmapovanou a skoro do celého zbytku jsme vyslali alespoň sondy.

A pochybji, že v Guirských mlhovinách se kdy vyskytoval nějaký život." Chíírr vypadal poněkud zaraženě.

"Můžou pocházet z jiné galaxie." namítl Xaírass.

Chíírr to odmítl." A jak by asi mezi těmi galaxiemi cestovali? Vždyť nejbližší galaxie je vzdálená tak, že naše nejrychlější nadsvětelná loď by tam letěla stovky generací."

Kirr pohlédl na unkirra." A jak si myslíš že cestují mezi galaxiemi titáni?"

"To nevím."

"Vidíš já taky ne. Od dob co jsou zde titáni víme, že se dá cestovat i jinak vesmírem a zřejmě mnohem rychleji, než dokáže letět jakákoliv nadsvětelná loď. Jen nevíme jak."

Chíírr na chvilku vypadal trochu vyplašeně." Ale to by museli mít podobou moc, jakou mají titáni."

"Možná." připustil Xaírass. "Možná ale mají jen neuveřitelně rychlé lodě. Nebo jsou to jiní titání."

Jak takhle nahlas Xaírass přemýšlel, všichni na velitelském můstku co poslouchali začínali být poněkud nervózní a to včetně Chíírra. Toriané se nikdy nesetkali s tak silným protivníkem od dob co byli obdařeni titány. Před tím než do galaxie přišli titáni, byli toriané připoutáni ke své planetě, na které postupně vyhubili vše živé. Toriané se živili jen masem. Navíc nejraději pojídali čerstvé maso a tak když jim hrozil hladomor vyvinuli vesmírné cestování.

Tehdy je to vlastně zachránilo, jelikož už jejich zoufalá situace došla tak daleko, že toriané se začali vraždit a pojídat mezi sebou. Poté co se vydali do kosmu objevili nové planety s novými tvory. Měli znovu dostatek jídla. Potom narazili na federaci. Zdroj ohromného množství potravy. Jenže tehdy byla federace silnější a to hlavně kvůli aisům, takže se museli toriané na nějaký čas stáhnout. Po té však přišli titáni. Slíbli torianům, že pokud jim budou poslušni, získají nové znalosti a porazí federaci. Nikdo z torianů neví proč se je rozhodli titáni podporovat, ale nikdo o tom moc nepřemýšlel. Po té co získali nové vědomsti od tinánů, byli toriané silní jako nikdy předtím. Nikdo krom aisů se s nimi nemohl měřit. Až do dnes.

To co se dnes událo při přepadu té obtloustlé kocábky Malé Sorny, která se však ukázala silnější než se zprvu Xaírass domníval, by mohlo být hodně nebezpečné.Xaírass najednou získal pocit, že jeho neúspěch při misi pro něj nebude mít až tak tragický dopad, jak si zprvu myslel. Vždyť díky jeho neúspěchu se o těhto nových tvorech dozví vládci a posléze i titáni.

Možná, že přeci jen by mohl dosáhnout kýženého cíle a stát se orgem. To by potom velel celé jedné desetině veškeré torianské armády. A možná ještě později by se mohl stát dokonce jedním z vládců. Až popíše vládcům okolnosti neúspěchu, bude mu prominuto a pak nastane jeho pomsta za tu ostudnou prohru co utržil. Xaírass byl už teď o poznání klidnější.

Bitevníky zpomalily z nadsvětelné rychlosti a začali přibižovací manévr k předsunuté základně.

9. Návrh

Kapitán Kriks už zorganizoval zahájení oprav lodi a teď čekal na můstku, až ho lidé přenesou na jejich loď. Byl lehce nervózní, jelikož jen pomyšlení na to, že se za několik okamžiků ocitne na lodi plné masožravců i když snad přátelských, mu zrovna moc dobře nedělalo. Na můstku byl teď sám nechtěl být nikým rušen, neboť se před setkáním potřeboval ještě vzpamatovat z bitvy, kterou málem nikdo z nich nepřežil. Seděl ve svém křesle, když tu se kolem něj začalo objevovat bílé zářící světlo, které hlásalo počátek jeho přenosu. Světlo zintenzívňovalo svůj jas, až Kriks neviděl nic než jen to světlo.

Za chviličku začal rozeznávat nějaké obrysy v důsledku toho, jak světlo začalo opět pohasínat. Za pár okamžiků seděl místo na svém křesle na podlaze místnosti a před ním stál člověk. Byl obrovský když Kriks seděl, tak honem vstal, ale moc mu to nepomohlo. Vzápětí však poznal tvář generála Fulera.

Fuler se na něj zazubil. "Posaďte se kapitáne, nechal jsem pro vás zhotovit křeslo tak, aby vám rozměrově vyhovovalo a vám se tak pohodlněji sedělo."

"Děkuji vám." odpověděl Kriks a posadil se.

Generál si také sedl do mnohem většího křesla a začal.

"Kapitáne jak jistě víte, při našem posledním rozhovoru jsem vám sdělil, že pro vás mám jeden malý návrh." počkal až Kriks zareaguje.

"Ano vím. Co jste měl na mysli?"

"Tak především máme zájem se dozvědět něco více o těh torianech. Pokud by jste byli nám ochotni sdělit o nich nějaké informace.

Také bychom ocenili informace o dalších rasách žijících v této galaxii. Ale hlavně jsem se vás chtěl zeptat, obchodujete s vašimi spojenci?"

Kriks hleděl na generála jako poleno. "Jistě že obchodujeme."

"Výborně." zasmál se Fuler. "Máme s vámi zájem obchodovat. Na území federace jsme v jednom asteroidovém pásu nalezli jistý druh materiálu, o který máme vážný zájem."

"A co to jako má být?" zeptal se zvědavě kapitán.

"No jde o prvek, který využíváme v našem průmyslu, ale v naší galaxii je ho tak malé množství, že není možné ho efektivně využívat. A v jiných galaxiích jsme jej nenalezli vůbec."

"Kde přesně jste ten materiál našli?" zeptal se Kriks.

"No pás o kterém mluvím, se nachází poblíž hvězdného systému s Velkým rudým obrem. Těsně s tímto sytémem sousedí dvojhvězda tvořena dvěma býlými trpaslíky."

"To bude asi Riga." řekl kapitán. "Ale to území nepatří nám generále, ale aisům. To je jedna z ras federace. Navíc tam mají důlní planetu, na které těží karbion, což je kov na kterém závisí zase jejich průmysl."

Generál chvíli přemýšlel a pak řekl. "No tak by jste nám mohli dělat prostředníka při jednání s těmi aisy."

"To by možná šlo, poslyšte v čem je ten materiál tak cenný, že o něj máte takový zájem?" zeptal se Kriks.

Fuler se znovu usmál,tentokrát však sklonil hlavu a usmál se do podlahy." No… jak jsem řekl využíváme ho v našem průmyslu, v jakém směru to si prozatím ponecháme pro sebe. Pro vás je naprosto bezcenný, protože v surovém stavu je k ničemu a k jeho zpracování je zapotřebí obrovského množství energie a technologických zařízení, která jsou s největší pravděpodobností mimo rámec vašich současných technologických schopností."

"Hmm." Kriks zaujal více diplomatický postoj. "Podívejte se, generále, jak už jsem řekl, to my rozhodnout nemůžeme, ale přostředníka dělat můžeme,ale otázka je. Jaký přínos to bude mít pro nás?"

"Samozřejmě počítáme s tím, že z našeho obchodu budete mít užitek také vy, jelikož by jste nám zprostředkovali schůzku s aisy. Jsem přesvědčen o naší schopnosti dodat vám vpodstatě vše co by jste mohli požadovat. Samozřejmě v nějaké rozumné variantě bez přehnaných požadavků."

Kriks si byl jist, že mu generál neříká úplnou pravdu, ale pokusil se nedát na sobě znát jakékoliv pochybosti. I když lidé za tu krátkou chvíli sotva mohli rolzluštit chování sorňanů. Poté si ale uvědomil, že vlastně rozluštili jejich jazyk ještě dříve než s nimi vůbec navázali kontakt. Zavrtalo mu to hlavou, načež se generála zeptal.

"Generále teď na malý momentík odbočím od našeho tématu, jak jste vlastně tak rychle přeložili náš jazyk?"

Fulera ta otázka evidentně trochu zarazila, jelikož na několik vteřin zaváhal s odpovědí. "Kapitáne nesmíte se na mě zlobit, ale nemohu vám dávat podrobný popis našich technologíí. Tohle je mimo mou kompetenci a v současné chvíli také mimo naše zájmy, myslím že by jste se asi zachovali stejně, kdyby naše pozice byly opačné."

Kriks nějakou podobnou odpověď čekal, tak jenom přikývl a rozpoměl se na Keiru jak onehdá na palubě Malé Sorny uvažovala, proč zde lidé ještě zůstali po té, co se již pravděpodobně vraceli z cíle své tehdejší cesty.

"Generále," najednou promluvil "myslím, že je to mezi vaší civilizací a federací dobrý začátek, pokud naše jednání bude pokračovat v podobném tónu i v budoucnu, ale když o tom vašem návrhu tak přemýšlím, nevím jestli je na uzavírání obchodu ten pravý čas. My už vlastně do federace nepatříme. Malá Sorna je vlastně projekt posledí záchrany sornského obyvatelstva, nebo aspoň naší rasy jako takové. Zbytek federace je ve zničující válce a není vůbec jisté jestli by jste měli s kým obchodovat."

"Myslím, že máme co nabídnout federaci i v této její situaci. A mohlo by to vám i aisům velice pomoci. A když to vezmu v širším měřítku dotklo by se to pozitivně vlastně celé federace. Tak co myslíte?" Fuler na Krikse naléhal a v případě jeho odmítnutí byl připraven kontktovat aisy i bez pomoci sorňanů.

Tenhle jeho objev byl zkrátka pro lidstvo moc důležitý. Když se vlastně tehdy vraceli od té neutronové hvězdy, aby nabrali dostatek neutronia, což bylo vlastně palivo používané všemi lidskými loděmi, narazily na tento pás asteroidů,ve kterém se nacházel kreolit, což byl krystalický prvek, který v dostatečném množství, v případě že se roztavil, obsahoval prakticky neomezený energetický potenciál.

Kdyby bylo lidstvo tuto nesmírnou energii schopno ovládnout, mohlo by se v podstatě stát tvrůrci nového vesmíru. V těhto krystalech bylo skryto tajemství tvoření, nebo také ničení kosmického měřítka. Energie z těhto malých krytsalků byla v celé historii vesmíru uvolněna pouze jednou. A to při jeho vzniku když nastal velký třesk. Po té se zrodily další formy energií, které však v porovnání s touto byly směšně slabé a bezvýznamné. Gravitace ani atomová síla ani setrvačnost a ani žádná jiná se s touto nemohla měřit. Proto výzkum byl veden vlastně jen formou simulací, aby se lidstvo nestalo rasou odpovědnou za zhroucení vesmíru. A to i přesto, že podle dosavadních odhadů lidsto zatím disponovalo jen zlomkem této ohromující síly ve formě malých šedobílých krystalků. I v tomto množství co mělo lidstvo k dispozici, by však v případě chyby zlikvidovalo celou mateřskou galaxii.

Někteří zainteresovaní dokonce pochybovali o smyslu tohoto výzkumu a poukazovali na jeho přílišnou nebezpečnost. Jiní, kteří byli věřící soudili, že je to samotná božská síla a není radno si s ní zahrávat,aniž by lidstvo nebylo potrestáno. Přesto všechno výzkum pokračoval i kvůli neoblomnému císaři. A i když byl císař v jiných směrech velmi mírný a vetšinou vyslyšel požadavky svých poddaných, v tomto byl neoblomný a postavit se mu bylo prakticky nemožné. Císař totiž nedisponoval jen politickou mocí, ale od narození byl obdařen do té doby neprokázanou telepatií a telekinezí. Lidská věda byla už před nějakou dobou schopna prokázat, že tato forma energie zde byla už před vznikem vesmíru. Nikdo však nevěděl v jaké podobě, jelikož při vzniku vesmíru se zrodil také prostor a čas, takže forma jakou měla tato tvořivoničivá síla byla mimo rámec chápání i lidí.

Veškerý výzkum dané problematiky byl samozřejmě v nevyšším stupni utajení, takže o tomto věděla v celé lidské říši pouhá hrstka lidí. Císař, několik vědců pracujících na této kosmické záhadě a nejvyšší a nejspolehlivější armádní velení. Fuler byl jedním s nejníže postavených důstojníků, kteří o tomto měli potuchy. Posádka lodi byla přesvědčena, že generál se snaží dojednat obchod s tristorciem, které se v pásu asteroidů také nacházelo, a které bylo používáno při výrobě tristorciové slitiny, což byl nejpevnější kov, jaký kdy lidstvo vynalezlo. A také ho byl kritický nedostatek, takže lodí z něj vyrobených byla jen omezená série. Těmito loděmi disponovala jen císařská garda a byla z něj vyrobena také vlajková loď císaře. Fulerova loď měla také plášť z tristorciové slitiny, ale byla to jedna z nejstarších lodí, které byli z tohoto kovu postaveny, takže slitina neměla takovou hustotu a logicky ani pevnost jako ta,kterou byly vybaveny lodě císařské gardy. Kriks samozřejmě neměl o ničem co se honilo hlavou Fulerovi ani ponětí, takže jak generál správně usoudil, myslel si, že jde o nějaký téměř nezničitelný materiál, což vlastně také byla část pravdy,protože tím materiálem bylo právě tristorcium.

"Tak co tedy?" znovu se Fuler dotázal Krikse. "Myslíte, že to má pro vás smysl?"

"A co konkrétně by bylo lidstvo ochotno nabídnout?" podotkl Kriks.

"Podmínky obchodu by jsme dojendnali až na místě za přítomnosti aisů. Co vy na to?"

"Dobrá, tak tedy souhlasím," zněla odpověď "ale musíme nejprve opravit loď, aby byla alespoň schopna letu a to jak už jsem se obával dříve, asi nestihneme před návratem torianů."

"Hmmm…" Fuler se zamyslel. "Opravdu se s nimi nedá nijak vyjednávat?"

"Nikdy se nám to nepodařilo." opáčil Kriks.

Generálovi se moc nechtělo do války s toriany, jelikož jeho loď zde v této galaxii byla zatím jedinný zástupce lidské rasy a navíc by to mohlo pro něj mít velice neblahé následky na domácím poli, kdyby lidstvo zatáhl do války bez vědomí císaře a občanského parlamentu. Proto se rozhodl, že nabídne Kriksovi pomocnou ruku při opravách. Jeho lodní inženýři budou určitě schopni rychle pochopit principy sorňanských technologií. Jelikož lidstvo kdysi také vyvrátilo Einsteinovu teorii relativity a dokázalo překonat rycholst světla, než objevilo hyperprostor. Proto se Krikse zeptal.

"Kapitáne co kdybychom vám byli ochotni pomoci s urychlením oprav, aby jsme se tak vyhnuli případnému opětovnému střetu s toriany?"

Kriks přemýšlel a potom usoudil, že by to bylo asi nejlepší řešení. Lidé byly co se týče technologie mnohem vyspělejší, takže asi nebylo co před nimi skrývat a to, že by měli sorňané technologii, která byla lidstvu cizí bylo možné, ale stejně by jim asi k ničemu nebyla, jelikož mají své vlastní a mnohem lepší a efektivnější. Proto po chvíli přijal Fulerovu nabídku a tím byla jejich diskuse u konce.

Po té, co se oba dohodli, byl Kriks přenesen zpět na můstek a Generál vyslal hyperprostorovou šifru, která obsahovala zprávu pro samotného císaře, aby jej o všem informoval. Věděl, že bude trvat minimálně dva dny než dostane odpověď,jelikož Mléčná dráha byla opravdu velmi daleko a to i přesto, že signální tok se mohl hyperprostorem pohybovat mnohonásobně rychleji, než-li hmota.

10. Dohoda

Opravy Malé Sorny probíhaly za pomoci lidských inženýrů opravdu mnohem rychleji, než kdyby si měli sorňané vystačit jen s vlastními silami. Lidé používali zařízení, která si sorňané nebyli schopni představit ani ve svých nejdivočejších snech. Rin se procházel sektorem číslo pět, ve kterém se při boji s toriany prothrl plášť a vznikla v něm díra o velikosti nákladní lodi. Na místě obří trhliny byla teď jakási záplata. Lidé dodali nějaký kov, který instalovali na protržené časti pláště. K lodnímu plášti ten kov připojovali pomocí jakéhosi ručního zařízení, které způsobovalo, že oba kovy částečně zkapalněly a slily se,takže na místě spojení obou kovů nezůstával žádný viditelný spoj a loď jakoby v těhto místech nebyla nikdy požkozená.

Sorňané, kteří by na opravu použily své zavařovací agregáty, by nikdy nebyli schopni udělat tak pevné a nezjištné spoje. Nehledě na to, že materiál dodaný lidmi, byl mnohonásobně tvrdší, pružnější a odolnější než původní plášť Malé Sorny. S pomocí lidí trvaly předběžné opravy na místo dvanásti dnů, které odhadoval kapitán pouhé dva.

Malá Sorna byla teď už na cestě do systému Riga. Dokončující opravy se klidně mohly provádět za nadsvětelného letu, neboť plášť lodi již byl zcela opraven a taktéž veškěré pohonné systémy. Zbytek nebyl pro nadsvětelné cestování tak důležitý, proto se dokončující opravy mohly konat za letu.

Rin procházel sektorem a pozvolna mířil ke svému zrekonstrovanému bytu, který ještě neviděl a chtěl si v něm odpočinout. Byl velice rád, že jeho byt byl mezi prvními po rekonstrukci, ostatně vzhledem k jeho postavení na lodi to bylo celkem logické. Už se přibližoval ke dveřím a těšil se až se natáhne, když mu zabzučel jeho osobí komunikátor.

"Slyším."zahlásil se.

Z komunikátoru se ozval hlas kapitána Krikse. "Podporučíku, přijďte na můstek za půl hodiny přejdeme z nadsvětelné rychlosti. Až budeme v systému Rigy, chci všechny své velící důstojníky na můstku."

"Rozumím." opáčil rozladěně Rin a šinul se k turbotronu.

Když Malá Sorna přešla z nadvsětelné rychlosti na okraji systému Riga, lidská loď už tam na ni čekala. Lidé se sorňany domluvili, že na ně zamaskovaní počkají v systému než tam dorazí, aby nevzbudili nějaký rozruch. Malá Sorna se přibližovala k rudému obru a v ústrety už ji letěla aiská hlídková loď. Lidské plavidlo bylo stále zamaskované, takže ani sorňané nevěděli, kde přesně je.

"Kapitáne," promluvila poručík Kara. "aisové nám posílají pozdravy a žádají o spojení."

"Spojte nás." rozkázal Kriks.

Na displayi komunikačního pultu se objevila štíhlá bělostná postava aise, který byl oblečen v jejich tradiční kombinéze, která jim těsně přiléhala k tělu.

Aisové bez potíží ovládali řeč sorňanů, proto se velitel hlídkové lodi ihned optal. "Co zde děláte kapitáne? Podle mých informací, které jsem dostal od naší vlády, je vaše loď projekt záchrany sornské rasy. Myslím, že účelem lodi je najít nový vhodný svět ke kolonizaci, ale jak jistě víte zde v tomto systému nemůžete kolonizovat žádnou planetu."

"Také vás zdravím," odpověděl Kriks chladnému aisovi. "nemáme v ůmyslu zde nějakou planetu kolonizovat. Naše situace se od poslední zprávy,kterou jsme vám poslali na Tissu, poněkud změnila. Nevím kde začít. Je toho dost."

Aisova tvář byla jako kámen, když čekal na vysvětlení, které mu měl Kriks co nevidět podat.

"Byli jsme kontaktováni a posléze zachráněni před toriany úplně neznámou rasou."

Na aisově tváři se Krisovi teď přeci jen podařilo přečíst mírné překvapení, pokračoval. "Tato nová rasa, se kterou jsme v kontaktu již několik dní, má zájem o obchod s vámi a přesvědčili nás, abychom jim dělali prostředníky s vámi. A jelikož jsme jim zavázáni za záchranu před toriany, bylo by nezdvořilé,kdybychom je odmítli."

Teď už vypadal ais opravdu dost překvapeně. "Tvrdíte mi snad, že jste narazili na rasu, která vám, aniž by o vás měla jakékoliv informace, pomohla v boji proti torianům?"

"No ono je to trochu složitější." Když to Kriks dořekl lidská loď se odmaskovala kousek po boku hlídkové lodi aisů. Kriks ještě zahlédl udivený výraz velitele hlídkové lodi, načež ten spojení přerušil.

Kriks zůstal poněkud překvapen tím náhlým přerušením a nebyl schopen něco kloudného ze sebe vypustit. Tak se ho Kara zeptala. "Mám zažádat o znovunavázání spojení?"

"Ne ne myslím, že teď s nimi komunikují lidé. Asi by jsme měli počkat, co z toho bude."

"Nevím, jak dlouho s nimi budou lidé mluvit, ale předpokládám, že až nás budou potřebovat, tak nás sami zavolají. Takže teď se budeme soustředi na dokončení zbývajících oprav lodi."

Lidská loď s aiským plavidlem komunikovala více jak dvě hodiny, než se ozval komunikační panel svým typickým zapípáním, když hlásil příchozí signál z lidské lodi.

"Spojte nás." rozkázal Kriks, který byl už po těh dvou hodinách značně netrpělivý. Na displayi se objevil generál Fuler.

"Kapitáne, omlouvám se, že nám to trvalo tak dlouhou dobu a vy jste museli čekat. Monitorovali jsme váš rozhovor s aisy po vašem příletu. Čekali jsme, že budeme muset tak jako ve vašem případě překládat jazyk aisů, ale jak jsme zjistili, že to vlastně není potřeba jelikož nám ke komunikaci stáčí váš jakzyk, čekali jsme už jen na vhodnou příležitost ke vstupu do vaší diskuse. Jak jste jistě pochopili, aisové byli dosti přkvapeni z našeho nenadálého zjevení, takže se naše jednání dosti protáhlo. Ono je to i pro nás dosti neobvyklé. Aisové jsou velmi zvláštní stvoření. Navenek působí značně chladně, ale jsou to velmi inteligentní tvorové. Zanechali ve mě dojem vůdčí rasy celé federace."

"To také jsou." přitakal Kriks. Je to nejvyvynutější a nejsilnější rasa federace. Vlastně abych byl upřímný, za to, že federace dosud ještě existuje ,i když už v podobě původních pozůstatků, vděčíme právě jim. Genrále tak jak vlastně dopadlo to vaše jednání?"

"No, abych začal od začátku, po té, co málem došlo k nedorozumění, kdy aisové na nás v úleku téměř zaútočili, se vše uklidnilo. Představili jsem se jim jako vám. Když jsme vysvětlili, že nemáme útočné úmysly, navrhli jsme avizovaný obchod. Z počátku reagovali podobně jako vy na mé lodi. Tvrdili,že v současné době nemá smysl navazovat nové obchodní vztahy, dokud federace nevyhraje válku. Evidentně mají na současný vývoj situace poněkud jiný náhled než vy. Poznal jsem, že je to velmi hrdá rasa, která si vůbec nepřipouští, že by je toriané snad mohli porazit a vyhladit. Musel jsem tedy zdůraznit, že na uzavření obchodního kontraktu máme eminentní zájem, aby si to nevyložili jako pomoc v nouzi a neurazila se jejich hrdost, jelikož vehementně tvrdí, že žádnou pomoc nepotřebují. Nicméně chce se se mnou sejít jejich vláda, aby si vyslechla naše návrhy osobně. Jelikož po malé ukázce přeci jen usoudili, že by z našeho vzájemného obchodu opravdu mohli těžit. Samozřejmě tak jako vy jsou vysoce nedůvěřiví. Po té, co zjistili, že pojídáme maso, málem opětovně došlo ke konfliktu."

"Mám to chápat tak, že navšívíte Tissu?" dotázal se Kriks.

"Ne.Nechtějí abychom znali polohu jejich domovské planety. Kompetentní zástupci jejich vlády dorazí sem do systému dojednat podmínky naší dohody. Je to celkem logické."

"Aha, takže budeme čekat na jejich přílet. Sdělili vám kdy dorazí?"

"Ano, budou zde do několika hodin. Až zaznamenáme jejich přílet, informujeme vás o tom a všichni se sejdeme na stanici na důlní planetě. Tak to bylo dohodnuto."

"Dobře." opáčil Kriks. "Myslím, že do té doby už bude Malá Sorna úplně opravena."

Kriks ukončil spojení, jelikož bylo evidentní, že generál řekl vše co říci chtěl.

Na palubě lidské lodi Fuler zasedl ke stolu s kávou naproti komandéru Račinskému, aby se s ním poradil na dalším postupu, jelikož už to byly dva dny co odeslal šifrovanou zprávu císaři, obdržel již jeho odpověď i s příkazy jak pokračovat v jednání. Císař Fulerovi také vytyčil možnosti, kterými mohl Fuler disponovat při obchodní nabídce. Co Fulera překvapilo, bylo i svolení císaře eventuelně vojensky omezeně podpořit federaci a jelikož si byl vědom, že Fuler má v této galaxii jen svou loď, přislíbil okamžitě vypravit bojovou letku deseti těžkých křižníků, což Fuler velice uvítal. Také ho velmi potěšilo, že císař sem nevyšle žádného ze svých protektorů, což byli jeho přímí zástupci, takže měl jistotou, že nejvyšší velení mu v této záležitosti zůstane. Alespoň prozatím.

Fuler seděl ve svém oblíbeném křesle a přemítal. Komandér trpělivě čekal. Fuler byl velice dominantní osobnost, takže se nestávala tato situace, že by se s ním dopředu o něčem radil často. Mělo to své výhody i nevýody. Pokud totiž Fuler prováděl rozhodnutí bez předchozího projednání se svým zástupcem, veškerá odpovědnost padala na něj. Na druhou stranu byl Račinsky neustále ve Fulerově stínu. Nijak zvlášť mu to ale nevadilo. Fuler věděl, že Račinsky ho v jistých ohledech i převyšuje a pokud se stalo, že se Fuler v něčem zmýlil a Račinsky měl naopak pravdu, svou chybu vždy uznal a samozřejmě se o tom dozvěděli i další Fulerovi nadřízení. Tihle dva patřili k císařovým nejlepším velícím důstojníků, jelikož mezi sebou nesoutěžili, ale spíše spolupracovali.Výborně se doplňovali, jelikož Fuler byl rozený diplomat a Račinsky byl zase neobyčejně vynikající stratég.

"Císař nám dal tyto možnosti." začal Fuler. "Můžeme je případně podpořit v nějakém konfliktu. Míra nebezpečnosti závisí na nás. Nejsme prý malí kluci. Samozřejmě máme dbát na tři sta tisíc životů, které na lodi jsou. Dále jim můžeme nabídnout nějakou technologii třetí třídy, nebo jim můžeme poskytnou určité znalosti v oblasti medicíny, pokud by to pro ně mělo nějaký smysl a užitek."

"Technologii?" podivil se komandér. "Nepamatuji si, že by při prvním kontaktu kdy byl císař ochoten někomu nabízet nějakou technologii, i když ze třetí třídy. Evidentně přikládá této obchodní dohodě velký význam."

"Nezapomeňte, že tu jde o tristorcium, kterého je obrovský nedostatek." Připoměl Fuler .A v duchu se zakabonil nad touto polopravdou, kterou teď Račinského krmil.

"Ti aisové mi připadnou dosti arogantní." neodpustil si komandér.

"No to nejste sám ,ale jednat se s nimi dá. Podívejte, jde mi asi o tohle. Jak už jsme měli možnost všichni zjistit. Jejich plavidla absolutně postrádají jakékoliv štíty. Proto jsou nejspíše nuceni neustále produkovat nové a nové lodě, což musí být nesmírně nákldané. Mám v úmyslu jim nabídnout technologii generátorů štítů." Když viděl Fuler značící se nesouhlas v Račinského obličeji, hned dodal. "Samozřejmě to budou generátory na bázi jaderné fůze,což, jak jistě víte, je archaická technika, která se už vůbec nepoužívá. Fůzní generátory dokážou vytvořit silové pole, které je schopno zadržet vodíkoelirijové pumy a staré typy puslních zbraní. Nejlepší sorňanské zbraně vystřelují fyzické projektily, které jsou setrvačností mrštěny o pláště lodí a pak následně explodují. To co ji tedy nabídneme je tedy pro ně více než dost."

"No ale tihle aisové jsou na tom určitě nesrovnatelně lépe." podotkl komandér.

"To ano. Používají sice energetické zbraně, ale po proskenování jejich lodě Elis konstatovala, že mají účinost zhruba težké laserové baterie. Ta je sice schopna tyto štíty prorazit, ale až opakovanýmy výstřely. A ti toriané tehdy útočili zbraněmi na bázi žhavé plasmy, obsahující vysokoteplotní částice,což tyto štíty taktéž na nějakou dobu zadrží. Částice je jsou schopny prorazit, ale podobně jako laser až po několika přímých zásazích. Mám za to, že to by jim dalo oproti těm torianům obrovskou výhodu. Co myslíte?"

"Myslím, že to není špatný nápad. A pokud odmítnou?"

"Musíme kalkulovat s tím co máme. Nabídneme jim některou z ostatních možností nebo nějakou jinou technologii. Každopádně pokud budou trvat na naší vojenské intervenci, bylo by lepší až po příletu posil, které můžeme čekat ne dříve jak za dva týdny. Samozřejmě za předpokladu, že budou vybaveny stejným typem hyperprostorového motoru jako Elis .Jinak na ně budeme čekat několik měsíců, což je samozřejmě nepřijatelné. Jen doufám, že si tohle císař uvědomuje."

"Generále je tu jedna věc, která mě dosti zaráží."

"A to?"

"Když jsem byl na palubě Malé Sorny za účelem získání informací o těh torianech jak jste mě tím pověřil, setkal jsem se tam s jedním jejich velícím důstojníkem. Tuším si říkal Rin. Ten mi řekl, že jsou ve válce s toriany téměř sto dvacet let. Když mi vykládal o těhto dějinách bylo více než divné jakým prošli toriané mocenským vzestupem, nebo jak to mám nazvat. Neměl jsem ještě příležitost vás o tom sparvit, ale myslím, že by to mohlo být důležité. Podle toho co mi bylo sděleno byla na začátku války federace mnohem mocnější než tito toriané. Po té z ničeho nic začali federaci značně převyšovat ze začátku po technologické stránce, pak i po stránce taktické. Vyjma aisů. Ti jsou jim jako jedinní do teď schopni konkurovat. Není možné, aby civilizace během několika let získala navrch nad nepřítelem, na kterého značně ztrácí jak po stránce technologické tak i po stránce taktiky vesmírných bojů, bez cizího přičinění."

Fulera to poněkud zaskočilo. "A co z toho vyvozujete? Že je tu ještě nějaká třetí strana, o které nám zatím z nějakého důvodu neřekli?"

"Nevím, ale každopádně myslím, že něco před námi skrývají. Podívejte se, sorňané vlastně vypravili loď, která měla zajistit přežití jejich druhu, jakoby věděli, že tu válku nemohou vyhrát. Navíc, jak sám víte, současná federace jsou trosky federace, ve ktré bylo na počátku více jak deset ras. Tuším tvrdil čtrnást.

Teď jich je sotva třetina."

"No dobrá, beru na vědomí. Zjistíme tedy co tajemného před námi skrývají." řekl Fuler a oba se v tichosti rozešli.

Torianská mezihra

Xaírass byl spokojen, jelikož jeho předtuchy o tom, že katastrofánlí porážka u Síria pro něj nebude mít tragické následky, se vyplnily. Když na předsunuté základně popsal jak proběhlo přepadení Malé Sorny se všemi detaily, org, jeden z deseti nejvyšších velitelů, o tom okamžitě spravil vládce a ti samozřejmě rozhodli, že pokud se setkal s tak mocným nepřítelem, nemohl nic dělat. Samozřejmě jeho zprávy způsobily obrovský poprask a mezi toriany zavládlo skoro zděšení. Přirozeně zezačátku, když přišel s touto zprávou, jej mělo vedení za zbabělce a břídila, který zpackal jednoduchou misi, ale po té, co vládci kontaktovali rádce, což byl titán, který zajišťoval přímou komunikaci mezi toriany a titány, bylo jim sděleno, že do galaxie přicestovala neznámá velmi mocná rasa.

Toriané, aniž by o tom věděli, měli totiž ve všech svých lodích lokátory pozic, které udávaly přesné pozice jejich lodí a navíc zaznamenávaly vše co se v jejich blízkosti dělo. Titáni tak měli celý souboj s Malou Sornou a lidskou lodí zaznamenán. Samozřejmě, že před toriany tohle avizovali, jako svou vševědoucnost. Navíc o čtyři dny později dostali toriané zprávu od svých agentů, což byli zajaté bytosti federace, kterým byl implantován do mozku malý přístroj zajišťující jejich strojovou poslušnost zprávu, že v systému Rigy se opět objevilo to neznámé plavidlo i s Malou Sornou a navázalo kontakt s aisy.

Toriané měli dokonalý systém rozvědky, před příchodem titánů o tomto pojmu neměli ani ponětí. Titáni se rozhodli z nějakého důvodu tuto cizí loď zajmout.

Xaírass teď seděl ve své kóji na můstku a byl i poněkud nervózní. Věděl, že se zanedlouho znovu setká s tou tajemnou lodí. I když, jak si pomyslel, nervozita nebyla asi na místě, neboť společně s jeho obnovenou letkou do systému Riga teď mířily další tři podobné letky a tucet těžkých válečných lodí. Nejlepší lodě jaké měli toriané k dispozici. Tato síla, která byla defakto velká jako armáda okupující Koran, mu dodávala pocit jistoty a bezpečí. Nebyl sice ve velení, jelikož velení převzal jeden z orgů, ale nevadilo mu to jelikož v případě neúspěchu by vina nepadla na něj a navíc si zjištěním této nové rasy naklonil vládce. Vše mu tedy zatím hrálo do karet. Válečné lodě nebyly jen vybaveny těmi nejtěžšími částicovými bateriemi ,které měly účinnost až čtyřikrát vyšší než baterie bitevníků, ale měly rovněž nově nainstalovaná antihmotová torpéda, což byly sice zbraně mnohem pomalejší, jelikož musely k cíli nějakou dobbu letět, ale svou pomalost vyvažovaly obrovskou ničivostí. Toriané dostali plány na jejich sestrojení od titánů po té, co se zde objevila ta záhadná loď, takže nebylo pochyb, že jsou určena právě proti ní. Loď cizinců, jak si vlastně Xaírass všiml už při jejich prvním setkání, byla vybavena nějakou energetickou clonou, která bránila přímému zásahu pláště lodi. Tyto torpéda byla určena na likvidaci této clony a následně měla být loď cizinců zneschopněna boje za pomocí supertěžkých částicových bateríí. Tato výprava se konala jen kvůli těmto cizincům. Titáni měli eminentní zájem je zajmout. Ostatní bylo druhořadé. Případné lodě aisů, nebo sorňanů bylo rozkázáno zlikvidovat, ale nebylo to podmínkou akce. Hlavní byla loď s cizinci. Xaírass byl zamyšlen tak, že ani nepostřehl otázku Chííírra. Ten se jej tedy zeptal podruhé.

"Setkal ses s titány?"

Xaírasse to vytrhlo ze zamyšlení." Eh cože? Ne nesetkal. Proč se mne na to ptáš pokaždé, když jsem předvolán před vládce? Měl bys vědět, že jedinný kdo, se s titány stýká, jsou právě jen vládci."

"Já vím, ale jednou si miříkal, že se s titány setkáš."

"Taky že setkám. Ale bude to ještě nějakou dobu trvat, než k tomu dojde. Až se s nimi setkám, budu jeden z nejvýše postavených torianů."

Xaírass viděl Chííírrův vyjevený výraz. "Neboj se, až se tak stane, nezapomenu na tvé služby po mém boku. Stane se s tebe jeden z nejlepších orgů."

Chííírr si myslel, že jen žertuje tak se zasmál. Člověku by tento smích připadl asi jako nějaké chroptění.

"Zajímalo by mě, co jsou zač." najednou dumal nahlas Chííírr. Jestli to jsou jiní titáni, kteří se rozhodli podporovat federaci tak, jako nás naši titáni. Tak se válka může stát nejistou."

"Neboj se." odpověděl mu Xaírass. "Nejsou to jiní titáni. Titáni jsou jen jedni a to naši. Je to jiná rasa. A i když je mocná, s titány se přece nemůže měřit. Tento zdrcující úder, který na ně provedeme, nemohou ustát. Titáni dodali plány na nové zničující zbraně, a hotové zbraně dodali na těhto dvanást bitevních lodí aby se hned mohli použít proti té rase. Nemůžeme neuspět. A teď už mlč, chci mít klid." Rozkázal Xaírass a Chííírr ztichl.

V duchu si ale nebyl tak jist tím co říkal Chííírrovi. Vždyť on sám byl při tom, když se zbytky jeho letky spasily útěkem před těmito mocnými cizinci. Zapudil však tyto pochyby dříve, než ho mohly uvést v nějaké vážnější obavy. Mají technologie od titánů. Těm se nemůže nikdo rovnat. Cizinci, ať už jsou jakkoliv mocní, jsou předem odsouzeni k nezdaru. Počítač hlásil, že jsou na okraji soustavy. Všechny lodě přešly z nadsvětelné rychlosti a blížily se k plavidlům u důlní planety.

11. Lov na šelmu

Jednání se zástupci aiské vlády probíhaly lépe, než Fuler čekal. Nabídka štítu sklidila úspěch, jelikož tuhle technologii žádná z ras federace neznala. Bylo dojednáno, že lidé dodají podklady pro fůzní generátory štítů a v případě potřeby i omezeně vojensky vypomohou některé ze zůčastněných ras. Lidstvo si vyhradilo právo rozebrat všechny jím vybrané asteroidy v pásu a samozřejmě vytvoření těžební zóny, do které bez jeho svolení bude zakázán vstup jakékoliv jiné lodi. Jednání, které se konalo na důlní planetě už vlastně bylo u konce. Všichni představitelé se teď věnovali poznávání se navzájem, jelikož celá dohoda byla vlastně strašně narychlo a ani v lidské historii neměla obdoby. Protože to, aby lidstvo uzavřelo obchodní smlouvu s mimozemskou rasou, kterou v podstatě vůbec neznalo a během několika dní od prvního kontaktu, se ještě nikdy nestalo.

Fuler zrovna hovořil s jedním ze zástupců aiské vlády. Aisové měli také zájem o transportní technologie, ale ta patřila do druhé třídy,takže tu jim Fuler nabídnout nemohl. Ais, který s fulerem mluvil pronesl.

"Nikdy bych nevěřil, že se někdy může stát to, co se událo dnes."

"Co tím myslíte?" otázal se Generál.

"No nikdy se nestalo, že by jakýkoliv člen federace byť vůbec jednal s masožravci, natož s nimi uzavíral obchody. Pokud se opravdu budete chovat tak,jak od začátku tvrdíte, přepíšete všechny učební formuláře a listiny biologických životních forem, ze kterých se v naší civilizaci učí již mnoho generací. Vyvrátíte všechny současné seriózní vědecké hypotézy, pojednávající o dělení životních forem a inteligentních druhů."

"To jako, že nejsme agresívní?" Fuler byl pobaven.

"Ano. Všechny nám známé více či méně vyvinuté inteligentní rasy, které pojídaly maso, byly značně agresívní. Proto věda vycházela z toho, že všechny biologické životní formy živíce se masem, jsou značně nebezpečné. Agresívní potažmo nejsou schopny dosáhnout vysokého stupně civilizovanosti. Vy jste teď dokázali pravý opak. Nejenže jste plně civilizovaná společnost, ale co víc, jste pro nás bohužel na vyšší techologické úrovni, i když to drtivá většina aisů veřejně nikdy nepřizná a ve skrytu duše určitě všichni skřípeme našimi malinkatými zuby z toho pomyšlení."

Fuler najednou vycítil šanci se dozvědět něco o tajemné třtetí straně, o které mluvil Račinsky. "Ale co ti toriané?" optal se najednou. "Ti snad nejsou na vyšší technologické úrovni?"

Viděl, jak vládní zástupce udělal jakýsi nesuhlasný zvuk, načeš už srozumitelně dodal. "Toriané jsou, milý generále, barbarské stvůry, které nejsou schopny vytvořit fungující civilizaci. Kdyby nebyla válka, jejich společenství by se dávno zhroutilo. Jsou schopni jen barbarských agresívních akcí, jsou to zrůdy,které požírají zajatce. Živí se masem a zdůrazňuji jen pouze masem. Narozdíl od vás lidí. Vy jste sice také masožravci, ale jen částečně. Jak jsme se mohli přesvědčit, váš jídelníček je velice pestrý i na bezmasou, či vegetariánskou jak vy říkáte, stravu. Navíc vy maso teplně upravujete, čímž se samozřejmě oprošťujete od barbarských pudů a agresivyty. A pokud je pravda co říkáte tak nejdůležitější argument je nasnadě."

"A to?" pobídl jej Fuler.

"Nepožíráte jiné inteligentní druhy, ale pouze zvířata, která nemají schopnost inteligentního myšlení a rozumu."

To byla vlastně pravda. To Fuler v duchu uznal.

"Toriané," pokračoval vládní zmocněnec "jsou jako draví ještěři,kteří kdysi chodili po naší planetě. Bez rozumu a jekékoliv inteligence, ale vy lidé…" zmocněnec najednou pohlédl přímo na Fulera. Díval se svýma šedýma očima přímo do fulerových, z jen o třicet centimetrů nižší výšky. "Vy jste mnohem nebezpečnější. Jste jako šelmy. Inteligentní, draví a přesto civilizovaní. Sledoval jsem vás generále při jednání. A abych se vám přiznal, byl jsem od začátku proti obchodu s vámi."

"A proč?" zeptal se překvapený Fuler, který byl ohromen velkou podobností historie Tissy s historií Země.

"Protože se nedáte odhadnout. Připadáte mi jako absolutně nevypočitatelní." Zmocněnec najednou přešel zpět do normálního rozhovoru. "Doufám, že jsem vás neurazil."

"Samozřejmě že ne." Fuler se už zase rychle vzpamatoval. "Tak mi povězte. Proč jsou teď Toriané tak mocní, když na začátku války se nemohli federaci rovnat?"

Teď byl zase zaskočen vládní zmocněnec, ale hned vytušil Fulerovu strategii. V duchu si pomyslel, že teď se mu jen potvrdilo to, co před chvílí Fulerovi o lidech řekl, že si myslí.

"Toriané." znovu začal "nejsou neporazitelní. Ač si zbytek federace myslí, že je s federací konec, my jsme přesvědčeni, že zvítězíme. Abych pravdu řekl, za současný neuspokojivý stav federace mohou ostatní rasy."

"Jak to?" podivil se Fuler.

"Způsobila to jejich slabost. Bez naší rasy by nebyla federace nic." zmocněnec evidentně vyzdvihoval svou rasu nad úroveň ostatních." Jen díky nám mohla federace vzniknout, jen díky nám federace dosud žije a jen díky nám má šanci přežít. Ti, kodž byli jiného názoru, tu již nejsou a nebo jsou na pokraji zániku. Jako například ortové. Ti jsou již vlastně odepsaní a poslouží těm zrůdám jako potrava."

Fuler se opět utvrdil v naprostém přesvědčení o aroganci aisů načež řekl.

"Nemyslíte, že přílišná sebechvála může být skázonosná? Na naší rodné planetě Zemi, v dobách dávné historie, kdy bylo lidstvo ještě rozděleno na mnoho národů, existoval také jeden velice mocný stát, jak se tehdy lidské národy nazývaly. A také smýšlel podobně o své nenahraditelnosti a potřebnosti pro svět,tak jako vy pro federaci. Ostatním národům vnucoval své hodnoty humanismu, svůj politický systém a v podstatě zbytek světa ovládal pomocí sankčních metod a ekonomického nátlaku. Nezřídka také vojensky napadal jiné takzvané lotrovské státy, prý v zájmu celého světa, přičemž v podstatě upevňoval své dominantní postavení na planetě. Samozřejmě to mělo výhody pro jeho spojence, ale ti byli také děleni na spolehlivé a nespolehlivé. Nakonec se tento stát sám rozložil zevnitř a úplně se rozpadl. Pak vlastně vyšlo najevo, že největší podíl na celostvětovém napětí, měl právě tento stát, který hlásal svobodu a demokracii, což byl jeho politický systém, pro každého. Ale to už je velice dávná historie."

Vládní zmocněnec chtěl něco namítnout, ale nedostal k tomu příležitost. Fulerovi totiž hlásil příchozí hovor z lodě jeho osobní počítač. Fuler v rychlosti potvrdil spojení a hned se mu ozval hlas komandéra Račinského.

"Generále, tady Račinsky. Žádám o povolení k okamžitému provedení vašeho přenosu na palubu lodi."

"Co se děje?" optal se Fuler.

"Zdá se, že máme nezvanou návštěvu a podle množství návštěvníků zde bude za několik okamžiků v systému asi pěkně horko. Sorňané měli pradvu. Toriané se vrátili a s mnohem větším počtem lodí, přičemž dvanást lodí odhaduji na nějaký druh těžkých válečných plavidel."

"A jak nás zde v systému našli? Vždyť jsme víc jak jak pět světelných let od původního místa střetu."

"To nevím pane, ale musíte okamžitě na můstek."

"Dobrá, proveďte okamžitě přenos." Generál se během chvilky doslova vypařil před očima namyšleného aise a za chvíli byl na lodi.

"Jaká je situace?" ptal se hned po přenosu.

"Dvanást plavidel velkých téměř jako Malá Sorna a dalších šedesát šest doprovodných. Stejných jako těh dvaadvacet s nimiž jsme se střetli poprvé. A ještě něco Generále."

"Ano?"

"Všechny lodě směřují k nám. Obě lodě aisů zrvna unikají ze systému a žádná z lodí torianů je nepronásleduje. Nezajímají se ani o Malou Sornu i když ta zatím nikam nezdrhá."

"Namyšlení zbabělci." pronesl Račinsky o aisech.

"Nedivím se jim komandére. Tohle je obrovská přesila evidentně jsme naší předchozí akcí udělali na někoho dojem. Řekněte v rychlosti Malé Sorně ať se také stáhne. Ty lodě jdou evidntně po nás a sorňané nám stejně nejsou nijak schopni pomoci."

* * *

"Právě jsme dostali zprávu z lidské lodi ať odletíme ještě dále od centra soustavy a v případě nustnosti okamžitě přejdeme do nadsvětelné rychlosti."Hlásila poručík Kara Kapitánu Kriksovi. "jsme skoro na okraji systému, takže by jsme v případě nutnosti mohli rychle zmizet."

"Přece je v tom nenecháme!" Ohradil se podporučík Rin.

"Já jsem to říkal, že se to stane." začal velitel tron. "Proti takové přesile nemají šanci."

"Co budeme dělat?"otočila se keira na Krikse. Nemůžeme je v tom nechat, ale postavit se takovéhle torianské armádě, je stoprocentní sbebvražda."

Kriks dosud neschopen slova jen přykývl a zaskřehotal. "Měli jsme obrovské štětstí, že po skončení jednání, jsme nezůstali na důlní planetě."

Otočil se na poručíka Reye a rozkázal. "Veďte nás na úplný okraj soustavy. Keira má pravdu, my jim nejsme schopni nijak pomoci. Vyčkáme na případný výsledek bitvy a pak se uvidí. Pokud by nás někdo chtěl ohrožovat, nečekejte na můj rozkaz a okamžitě do nasvětelné rychlosti a pryč ze soustavy. Doufejme všichni, že lidé jsou skutečně tak mocní, i když situace vypadá opravdu beznadějně."

"Zatím to vypdaá, že nikam nespěchají." podotkl Rin. "Jinak by už asi dávno zmizeli, nebo se aspoň zamaskovali."

"Možná s nimi chtějí mluvit." přidala se Kara.

"Nemyslím, že se jim podaří s nimi komunikovat." Tron byl jako obvykle skeptický.

Všichni teď už v tichosti sledovali na display hlavního pultu při maximálním přiblížení, vývoj situace. Torianské lodě se kolem obřího lidského plavidla,které bylo dosud v absolutním klidu, shlukovaly jako menší dravci kolem nějaké velké supersilné šelmy. Pohybovaly se velice obezřetně, jelikož měly z lidské lodi zaslouženy respekt, ale postupně ji obkličovali za všech směrů.Ze stran i se shora i spoda. Na můstku Malé Sorny bylo takové napětí, skoro jakoby sama čelila stejné situaci. Pro Malou Sornu by však tato situace byla jistojistě smrtelná, otázka byla jak tomu bude v případě Elis, jak se lidská loď jmenovala.

Nějakou dobu se nedělo nic. Lodě kolem Elis jen visely ve vzduchoprázdnu a Elis v kompletním obkloíčení, taktéž nejevila známky nějaké aktivity.

A najednou to vypuklo. Všechny lodě naráz začaly sypat salvy částicových proudů přímo na lidskou loď. Ta se rozpohybovala směrem k jedné s torianských bitevních lodí. Štít Elis tak zářil pod dopady proudů částic,že v podstatě samotné těleso lodi nebylo vůbec vidět. Z Elis se stala zářicí obrovská koule, která narazila do jedné z bitevních lodí,která náraz nevydržela a ozářila okolí mohutnou explozí.Expolze byla tak velká, že sedm z šedesátišesti bitevníků, kteří byli v bezprostřední blízkosti bitevní lodě explodovalo v následných explozích také. Ihned na to rozpoutala Elis svůj skázonosný tanec. Vyšlehly čtyři již známé světelné paprsky a další čtyři bitevníky přestaly existovat.Torianská plavidla pochopila, ža pokud se nerozestoupí do větších vzdáleností bude Elis do velkých lodí narážet a spolu s velkými bitevními loděmi bude posílat na onen svět i velké množství menších bitevníků. Všechny lodě začaly manévrovat.

Elis mezi nimi létala a snažila se narazit do každé velké lodě v její blízkosti.Vyšlehly opět čtyři světelné paprsky a zabořily se všechny do jedené z bitevních lodí, která zůstala ochromená neschopna boje,avšak neexplodovala. Podstatné však bylo že nemohla dám bojovat. Elis byla zasypávána proudy částic i ze supertěžkých částicových baterií. Štít však držel dál. Ale nikdo na Malé Sorně Nemohl tušit, že regenerátor štítu na Elis běžel na stopatnást procent, jelikož časticových proudů bylo tolik, že by to nevydržel dlouho menší měsíc, natož nějaká loď. Vypdalo to jako souboj hyen s obrovským lvem,který kolem sebe sekal svými drápy, což byly energetické zbraně, a těla soupeřů drtil nárazy, kdy pláště torianských lodí robíjel přetížený štít Elis. Nikdo nikdy na Malé Sorně Neviděl jedinnou loď v tak monumantální bitvě s obrovskou přesilou. Z Elis najednou vyletěla malá žhavá koule,která prorazila plášť další bitevní lodě a explodovala uvnitř. To bitevní loď roztrhalo na kusy. Na můstku Malé Sorny vždy všichni přítomní zajásali v bujarém řevu, když se podařilo Elis zničit další bitevní loď torianů. Zbývalo jich však ještě devět a spousta bitevníků. Z Elis šlehaly paprsky energetické zbraně všude kolem sebe a ničily bitevníky jako na běžícím páse a po bitevních lodích šlehala žhavé koule, což byly řízené střely typů NOVA s účinností výbuchu malé hvězdy. Oslivým výbuchem se rozzářila další bitevní loď a na Malé Sorně opět všichna zavřískali radostí.

Najednou však bitevní lodě místo supertěžkých částicových bateríí začaly vypouštet modravé střely, které byly menší naž ty co vypouštěla Elis. Když však první čtyři narazily do boku lidské lodi, následné exploze, které se skoro vyrovnaly Elisiným střelám NOVA, narušily už tak přetížený štít, který nebyl schopen tento nápor již vydržet. Na několik okamžiků zkolaboval a mezitím se do lodi zakously částice z bitevníků. Z trupu Elis se odtrhly kusy pláště,které se rozlétly do prostoru. Regenerátor však znovu reaktivoval narušený štít a další proudy částic opět pohltil. Elis se po explozi vychýlila z kursu do strany a celé těleso lodi se jakoby vzepjalo. Vypadalo to jakoby lev, dostal vážnou ránu a zařval bolestí. Loď se však ihned stabilizovala. Přesto na můstku Malé Sorny zavládlo zděšení.

Elis opět vypálila paprsky energetické zbraně a současně vystřelila destruktivní střelu Nova. Čtyři bitevníky šly opět na onen svět, ale střela Nova svůj cíl nenašla. Bitevní loď, které byla střela určena zachránil bitevník, který se obětoval. Toriané přišli na taktiku, kterou by mohli lidské plavidlo přemoci. Čtyři ze zbývajících lodí vystřelily opět antihmotová torpéda a další čtyři čekaly. Elis se sice dvěma podařilo vyhnou, ale dvě ji zasáhla do druhého boku nežli předtím, a opět se přetížil štít, který znovu na několik okamžiků zkolaboval.

To byla chvíle pro další čtyři bitevní lodě. Bitevníky mezitím na Elis neustále dorážely i přesto, že je likvidovala po čtyřech za jeden výstřel. Čtyři bitevní lodě, které nevystřelily torpéda vypálily ze všech svých supertěžkých baterií, které se zakously do odkrytého na chvíli nechráněného pláště. Lidskou loď ten náraz otočil témeř o devadesát stupňů. Z trupu lodi vyšlehly plameny, které však ihned uhasly, jelikož bez přítomnosti kyslíku nemohly déle existovat. Elis ztratila dva ze čtyř motorů. Regenerátor štítu jej znovu reaktivoval a Elis se i za pomoci dvou motorů otočila vstříc lodím, které ji zasáhly. Na každou vypálila po jednom energetickém paprsku a zároveň vystřelila dvě střely Nova. Paprsky lodě na nějakou dobu ochromily a střely NOVA tentokrát zasáhly své cíle. Dlaší dvě lodi explodovaly a další dvě byly neschopné boje. Jelikož se však lidská loď věnovala nyní těmto čtyřem lodím, nemohla útočit na všechny najednou. Zbývající bojeschopné čtyři lodě vypustily všechny svá zbývající antihmotová torpéda a ty zasáhly Elis všechna najednou. Bylo jich osm. To štít definitivně nevydžel a zkolaboval úplně.Regenerátor se také přetížil a vypověděl službu. Do už tak poničené lidské lodi se zakously částicové paprsky všech zbývajících bitevníků, kterých zůstalo sedmnást. Elis ještě čtyři zničila,ale po zásahu ze supertěžkých baterií zbývajících bitevních lodí, byl její odpor definitivně zlomen. Loď zůstala stát bez známek aktivyty uprostřed torza torianské armády. Toriané ji asi úplně zničit nechtěli jelikož by to už asi udělali. Lodě se pomalu přibližovali k teď už bezmocné Elis.

I když její energetické zbrabě ještě fungovaly Fuler usoudil, že pokud by ještě klad odpor, vedlo by to k totální destrukci celé lodě. Elis přišla o štít,regenerátor a o tři ze svých čtyř motorů. Hypermotor také nefungoval. vVšicni na můstku Malé Sorny mlčky sledovali, jak se hrstka přeživších torianských lodí stahuje ke své kořisti. Lidská loď zničila témeř tři čtvrtiny sil, které na ni byly vyslány, než se torianům ji podařilo znehybnit.

"Co budeme dělat?" hlesla Keira.

Nikdo ji však dlouho neodpovídal. Všichni věděli, že musí zmizet.

"Musíme pryč než si nás zbývající lodě všimnou."

Nikdo nevěděl co se stane s lidmi. Podle toho co o lidech věděli se s nimi toriané ve fyzické síle měřit nemohli, proto násilné obzasení lodě nepřipadalo pro ně v úvahu. To ale toriané zatím nejspíše nevěděli. Každopádně i přes obrovské ztráty, které utržili, teď lidem mohli klást podmínky oni. A pokud lidé nekapitulují pak asi loď zničí i s nimi. Nikdo teď na můstku teď nemohl tušit jaký osud lidskou posádku čeká. Malá Sorna přešla do nadsvětelné rychlosti a opustila soustavu.

Hodnocení

Průměrná známka je 1.3, povídka byla hodnocena 81 čtenáři.
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Známkujte jako ve škole.

Komentaře k povídce

Přidat komentář

2 + 2 = Nutné vyplnit! (Kontrolní antispamová otázka)

Výpis komentářů

skodpa - 12.02.2008 19:01
Skvělá povídka až na ten odkaz o USA :)
Death-Race Fan - 28.01.2008 19:36
Pěkný odkaz na USA a v podstatě celý Západ 20. a 21. století:
"Ostatním národům vnucoval své hodnoty humanismu, svůj politický systém a v podstatě zbytek světa ovládal pomocí sankčních metod a ekonomického nátlaku. Nezřídka také vojensky napadal jiné takzvané lotrovské státy, prý v zájmu celého světa, přičemž v podstatě upevňoval své dominantní postavení na planetě."

Thnx, Asirix!
Aleš77 - 23.07.2007 18:02
Suprrrrrrrrrrrrrrrrr, pls, co nejdříve pokračování

nadšenej věrnej čtenář
Tondik - 06.07.2007 13:52
Super povidka. Uz aby byl dalsi dil. Doufam, ze jim konecne dorazi ta bojova letka pomoct
PepiCzech - 02.07.2007 15:58
Carthoo: Johoho, to zní dobře, military sci-fi můžu. Osobně bych tipoval spíš nějaký zásah zvenčí, nečekaný spojenec nebo něco podobného. Těžko říct, každopádně doufám, že ho nenechá autor prach sprostě natáhnout bačkory, to by byla škoda, nějak jsem si ho oblíbil :)
Carthoo - 02.07.2007 10:39
Nez bude dalsi dil muzem aspon sazet co Fuller udela....ja bych udelal vysadky teleportem na vsech lodich - vojaku bude na Elis dost - a pokud sou ty jesteri tak mali jako sornani tak by to nemusel bejt problem :)
Nestor - 29.06.2007 16:15
Otrepana pesnicka: gramaticke chybi v sci-fi poviedkach tu ide o pribeh nie o blbu gramatiku dajte s tym uz pokoj.
rejpal - 29.06.2007 08:41
Námět skvělý, za jedna. Jen ten pravopis by to chtělo trochu vylepšit. Ale kdyby se kvůli tomu další díl zdržel, tak raději dělejte hrubky.
Ales - 27.06.2007 16:47
Kdy bude dalsi dil?
Vcera bylo pozde.
nerv - 27.06.2007 00:45
Jsem unešen. Je tam sice pár fyzikálních nedostatků, ale nevadí, příběh mě naprosto uchvátil a dávám opět 1. Těším se na další díl.
Nestor - 26.06.2007 22:51
Je to vemi dobré len ma prekvapilo ze tak velka lod ma tak malo zbrani navise trieda nicitel ako autor udava v minulom dieli.Ale aj tak sa tesim na dalsiu cast.Keby bola napisana kniha na tuto temu urcite si ju kupim.Len tak dalej....
mrazík - 26.06.2007 22:04
vynikající, připojuji se ke skandování "další díl" :-)!!
PepiCzech - 26.06.2007 17:56
Další díl, další díl *skanduje*

To je jak droga... fakt, že jo:) Doufám, že to Fuler a spol nějak rozdejchají :) Super povídka. Kdy bude další díl?
Carthoo - 26.06.2007 16:33
Hip hip hura :) Jsem to tu prohlizel kazdou chvilku esli uz to neni :) Blby je ze uz to mam zas precteny :) Dalsi dil, dalsi dil *skanduje*