Zóna 11 - Část 1.

Velikost písma

Velikost písma se udává v bodech, tj. stejně jako např. v MS Wordu. Zvolená velikost zůstává i při tisku.

Osud lidstva se točí v kruzích. Blahobyt se střídá s hladem a útrapami.

Říkají mi Newton, a bohužel moje doba nepatří k těm šťastným. Je rok 126 nového věku. Žiji v jedné z několika desítek kolonií pojmenované Zóna 35. Kdysi, kolonie na celém světě spolupracovaly v obnově zničené planety, ale veškerou spolupráci ukončily morové epidemie, které zabily miliony lidí. Zóny byly nakonec izolovány a tak je tomu dodnes.

V Zóně 35 žije kolem 5000 lidí. Veškerou obživu zajišťuje sběr všemožných druhů lišejníků a jejich pěstování na rozsáhlích kamenných plantážích. Pokud jste nikdy nejedli lišejníkový koncentrát, nevíte co je hnus.

Hranice každé kolonie je přísně střežena. Stovky vojáků střeží ve dne v noci oplocené území před kýmkoliv, kdo by se chtěl dostat dovnitř. Za plotem jsou miliony čtverečných mil pustých a chladných plání. Nikdo nechce ven a nikdo se nemůže dostat dovnitř!

Jak už jsem říkal, jmenuju se Newton. Mám malej krámek s elektronikou. Staré videodisky, monitory, přehrávače a tak. Hledám věci v sutinách starého světa a snažím se je zprovoznit. Na obživu to stačí. A jak vlastně všechno začalo?

Toho chlápka jsem si všiml hned. Klobouk hluboko zaražený do čela a plášť, který sahal skoro až k zemi. Vypadal jako padouch ze starých kovbojek. Zrovna jsem seděl na prahu svého obchodu a právě si dobalil cigaretu.

„Ty jsi Newton?“ řekl, když došel až ke mě.

„Jo, co potřebuješ?“ vstal jsem.

Podíval se na mě a zašeptal:

„Potřebuju něco speciálního, posílá mě Slim!“

Usmál jsem se a položil předem smluvenou kontrolní otázku:

„A ví Slim, proč elektronka svítí?“

„Svítí slabě, aby nebyla v noci vidět,“ správně odpověděl.

„Tak jdem dovnitř“ kývnul jsem na něj.

Se Slimem se znám už dlouho. Občas mi dohodí nějaký kšeftík a já mu zase občas věnuji nějaký zajímavý videodisk se spořeoděnýma holkama. Oboustranná spolupráce.


Vešli jsme dovnitř do krámu a já si sednul za pult.

„Vo co jde?“ zeptal jsem se.

„Potřebuju čip do Zóny 11,“ řekl narovinu.

„Čip do Zóny 11, proč?“ zvedl jsem obočí.

„Dokážeš to sehnat?“ znovu se zeptal.

„Jen blázen by se chtěl pohybovat mezi zónama a ještě větší blázen by se chtěl do nějaký zvenku dostat!“ varoval jsem ho.

Začal se přehrabovat v pytli, který měl na zádech. Instinktivně jsem šáhl po krátké brokovnici, kterou jsem měl položenou pod pultem. Hodil přede mě plastový pytlík, ve kterém bylo něco zeleného. Otevřel jsem jej a vysypal obsah na pult.

„Listí?“ civěl jsem na malou hromádku. „A zelený? To jsem viděl naposled v dokumentu o přírodě minulýcho věku“

„Je ze Zóny 11!“

„Jak jsi ho sehnal?“ zeptal jsem se.

Hodil přede mě balíček: „Záloha! Večer se sejdeme u Mika!“ a odešel.

V balíčku bylo dvacetpět cigaret. Ne lišejníkových, ale z opravdových listů! Nevěřícně jsem kroutil hlavou a odešel do kumbálu za zelenou plentou v zadní části obchodu.


Naprogramovat čip nebyl problém. Nepoužívalo se žádné šifrování, prostě jen pár údajů jako jméno, datum narození (nebo alespoň rok) a hlavně číslo zóny, do které jste patřili. Pro pohyb v zónách byl čip naprostou nezbytností. Detekční rámy byly všude. Při vstupu do obchodů, při výdeji potravy, na rohu každé ulice. Pokud vás zaměřili a vy jste byli bez identifikace, udělali z vás hnojivo pro lišejník. Teda alespoň tady v pětatřicítce.


Seděl jsem na židi, nohy na stole a koukal na jehlu s čipem. Zápálil jsem si cigaretu od kovboje a vychutnával kouř.

„Zóna 11,“ znělo mi stále v hlavě.

Nalil jsem si do skleničky trochu destilovaného cukrového kvasu. Nejlepší, jaký se dá v téhle kolonii sehnat. Ze zasnění mě vyrušilo pípání znonku v obchodě.

Odtáhl jsem plentu a viděl vysokého chlápka, který nervózně postával před pultem.

„Přání?“ zeptal jsem se trochu nasupeně.

„Do-dobrý odpoledne, po-potřeboval bych spravit jednu ta-takovou věc,“ koktal a ukazoval mi válcovitý předmět.

„Hmm, pěkný. Multispektrální kamera, kde jste ji splašil?“ podíval jsem se na chlápka.

„No vi-víte, bratranec dě-dělá u bezpečnostních je-jednotek, tak se k tomu tak nějak přichomejtl a…“

„Jasně,“ skočil jsem mu do řeči. „Příští tejden to bude hotový.“


Když chlápek odešel, vzal jsem kameru do ruky. Tahle věc je velká asi pět palců, připevňuje se na popruh k hlavě a v malém okuláru vydíte věci, o kterých ani netušíte. Zábírá pásmo od mikrovln po vysokoenergetické UV. Když se dobře naladí, je s ní vidět i skrz zeď.

Uložil jsem kameru do trezoru a vyndal ze skříně teplou bundu. Venku začalo trochu foukat a večer jsou teploty pod bodem mrazu. Vydal jsem se do baru U Mika. V kapse mě tlačilo pouzdro s čipem a za opaskem Glock. Jen pro jistotu. Nikdy jsem z něj nestřílel, byl to dárek od táty. Vždycky říkal, že jednou někomu zachrání život a v tom samém okamžiku někomu jinému vezme.


Ponořen do myšlenek, jsem dorazil až na místo. Sedl jsem si do rohu a dal si jeden mechový ležák. V rohu tiše hrál jukebox - myslím, že jsem ho sem před lety instaloval já. Otevřely se dveře a kovboj vešel dovnitř. Mávl na barmana a bez rozhlížení, rovnou zamířil k mému stolu.

„Pěknej večer,“ pozdravil.

Odpověděl jsem mu a nohou odstrčil volnou židli. Sedl si a řekl: „Říkej mi Side.“

„Newton, ale to víš. Rovnou k obchodu. Čip plus aplikátor, to dělá 350 jednotek.“

„Není problém,“ odpověděl.

„Počkéj, ty cigára taky mají svou cenu, tak to máš za dvě stovky.“

Upřímě, trochu dost jsem ho natáhnul. Ta cigára měla nevyčíslitelnou cenu.

„Myslím, že sleva není nutná. Až budu pryč…“ ztlumil hlas, protože se blížil barman s jeho ležákem.

„Až budu pryč, peníze z třicet pětky mi budou na nic.“

Připili jsme si na obchod.

„Jak jsi přišel k těm věcem?“ znovu jsem se zeptal.

„Přemýšlel jsi nad ní, co?“

„Nad kým?“ nechápavě jsem zvedl hlavu.

„Přece nad Zónou 11,“ usmál se.

„Upřímě, spíš mám pocit, že se jdeš zabít!“ odpověděl jsem.

Sáhl do kapsy a vytáhnul černý scvrklý předmět. Strčil si ho do pusy a dlouze žvíkal.

„Sušená švestka, chceš?“ a znovu sáhl do kapsy, aby vytáhl další. Vzal jsem ji do ruky a kousek ukousl. Nic lepšího jsem nikdy nejedl. Ta sladká chuť mě málem dostala do mdlob.

„Je to sebevražda,“ zopakoval jsem.

„Můj táta taky věřil ve ztracenou Atlantidu. Jednou viděl na nebi letět balón. Běžel za ním. Na konci byla přivázaná kartička s dětskou kresbou. Dítě, které dávalo květinu své matce. Týdny seděl nad mapama a snažil se vypočítat směr, odkud balón přiletěl. Pak odešel. V noci mě vzbudil a slíbil mi, že se pro mě vrátí. Už je to přes 20 let,“ dokončil jsem vyprávění a dojedl švestku.

Sid se zadíval do sklenice se svým ležákem a začal vyprávět:

„Často chodím tajně na pláně a pozoruju obzor na jihu,“ začal povídat Sid. „Mám tajnou ztezku, která vede jeskyní na západní straně zóny. Jednou jsem tam spatřil hořet oheň. Běžel jsem blíž a viděl nějaké přepravní vozidlo, celé v plamenech. Řidič byl zaklíněný v kabině. Snažil jsem se ho vytáhnout, ale nešlo to. Až do konce opakoval Zóna 11. Z ohně se mi podařilo vytáhnout několik beden. Bylo v nich spousta věcí, třeba švestky a cigarety. Větvička se zelenými listy, která se zasekla na podvozku, jako zázrakem neshořela.“

„Tady je ten čip a dík za obchod,“ hodil jsem krabičku na stůl a odešel z baru.

„Budu tady ještě týden,“ zaslechl jsem, než se dveře zavřely.


Celou noc jsem opravoval kameru. V hlavě mě hlodaly myšlenky na tátu a na Zónu 11. Kdyby našel lepší místo pro život, určitě by se vrátil. Slíbil mi to a sliby, které se dávají dětem se musí plnit.

Ráno byla kamera opravená. Zaseknutý motor bránil v přehazování spektrálních filtrů. Jednoduchá ale jemná práce.


Začal jsem si připravovat lišejníkovou kaši. Je to sice hnus, ale zase vás potom celý zbytek dne, nenapadne myšlenka na jídlo. Nevím jak lišejník zpracovávali, ale údajně to na přežití stačilo.

Život v kolonii byl celkem nuda. Skoro všichni pracovali jako stráže kolonie nebo na plantážích. Dělal jsem radši sám na sebe. Na kaši to stačilo a mechový ležák jsem si taky mohl dovolit. Nic jiného tady ani nemělo smysl. Je to jako pradávné vězení, nemůžete nic dělat, jen sedět a myšlenky z vás udělají blázna. Spousta lidí utekla radši na pláně, než aby dál snášeli tohle nebytí.

„Pííííp,“ vyrušil mě z úvah zvonek z obchodu.

„Co je? Ještě je zavřeno!“ zařval jsem a rozhrnul závěs.

„Dobrý den, pane Newtone. Já jsem seržant Swan z bezpečnostní služby a měl bych několik otázek,“ vyrazil ze sebe tak rychle, že jsem ani nestihnul otevřít pusu.

„Vo-vo co de?,“ řekl jsem a snažil jsem se nasadit co nejmilejší výraz v obličeji.

„Včera se tady u vás zastavil jistý muž, viděl jste ho už nekdy v minulosti?“ slizce se zazubil.

Hlavou mi proběhnul obraz Sida, jak mi hází balíček cigaret.

„Neviděl, nikdy jsem ho předtím neviděl. Proč?“

„Pane Newtone, ptám se já! Ten člověk vám dal jakýsi předmět, co jste s ním udělal?“

„Mám ho vzadu, teda jen obal. V noci jsem měl trochu depku, tak jsem kouřil jak protrženej,“ odpověděl jsem.

„Chlape, co to tady kecáte? Vy my chcete tvrdit, že jste vykouřil ukradenou širokospektrální kameru?“ zařval.

Cvaklo mi v hlavě. Vůbec mu nejde o Sida, ale o toho koktavého chlápka. S otevřenou pusou jsem civěl před sebe a chtěl něco říct, ale seržant zaktoutil hlavou a vyšel ze dveří. Místo něj se v obchodě najednou objevili tři muži v hnědých zaprášených kabátech. Já už na nic nečekal, padnul jsem k zemi a popadnul brokovnici. Sprcha kulek začala cupovat všechno kolem mě. Jeden z chlápků vyskočil na pult. Než ale stihnul zamířit, proud broků z mé upilované hlavně ho poslal zpátky. Lezl jsem po čtyřech až za zelený závěs. Zbylí dva chlápci zřejmě nečekali odpor a krčili se za regálem plným videodisků.

Jakmile jsem se doplazil do kumbálu, zastrčil jsem si Glocka za opasek. Na ruku si připnul nápěstní počítač a oblékl si bundu.

„Tak a teď se musím dostat ven,“ řekl jsem si v duchu.

Na stole ležela spektrální kamera, dal jsem ji do batohu a vyskočil malým oknem ven z místnosti a běžel jsem rovnou do baru u Mika.

Vlastně jsem se rozhodl už v noci. Čip už jsem měl připravený. Půjdu do Zóny 11 a snad najdu i tátu.


* * * * *

Hodnocení

Průměrná známka je 1.4, povídka byla hodnocena 23 čtenáři.
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Známkujte jako ve škole.

Komentaře k povídce

Přidat komentář

2 + 2 = Nutné vyplnit! (Kontrolní antispamová otázka)

Výpis komentářů

Strany: [|<] [<] [1] [2] [3] [4] [5] [>] [>|]

Balug78 - 16.01.2018 10:26

purchase cartia xt drug, http://shini-diski.kz/?option= com_k2&view=itemlist&task=user &id=2090, http://laureate.or.tz/?option= com_k2&view=itemlist&task=user &id=2112 http://www.nelidovoddt.ru/?opt ion=com_k2&view=itemlist&task= user&id=67051, http://kmtvc.com/?option=com_k 2&view=itemlist&task=user&id=4 8508

Ovono23 - 12.01.2018 14:16
http://diduknow.allrh.com/blog s/post/21648 http://southweddingdreams.com/ index.php?do=/blog/147663/buy- nifedipine-safely-nifedipine-b uy-nifedipine-generic-nifedipi ne/ http://cylindrymiarowe.pl/blog s/post/6381 http://barbershoppers.org/blog s/post/18846 http://saknada.com.au/ssn/blog s/post/42703 http://share.nm-pro.in/blogs/p ost/4320#sthash.dcTSg2d8.YFkWd DyJ.dpbs http://kingdomcomerpg.pl/1305/ dexamethasone-order-online-dex amethasone-where-mastercard http://diduknow.allrh.com/blog s/post/50873 http://www.q-voice.tv/old/redi rect/test/qa/index.php?qa=9415 &qa_1=clomiphene-citrate-pas-c her-commander-clomid-prix-en-f rance http://mariannaonline.com/comm unity/blogs/post/14685 http://www.networkwiththem.org /blogs/post/6936 http://diduknow.allrh.com/blog s/post/46571 http://www.holidayscanada.com/ blogs/35/1119/farmacia-en-line a-donde-comprar-generico-caber goline-de-forma-s http://www.uncorpoperfetto.com /social/blogs/post/173290 http://www.myindiagate.com/com munity/blogs/post/148406 http://www.mouner.com/blogs/po st/38807 http://igotcomplaintsnetwork1. com/blogs/84/1903/purchase-dis count-maxaquin-400-mg-buy-bran d-maxaquin-online http://amusecandy.com/blogs/po st/154405 http://www.sobgamers.com/gamer /blogs/post/4994 http://southweddingdreams.com/ index.php?do=/blog/109568/buy- famciclovir-250mg-cheap/ http://southweddingdreams.com/ index.php?do=/blog/115610/bacl ofen-order-without-rx/ http://www.babarcompany.com/?o ption=com_k2&view=itemlist&tas k=user&id=27785 http://jeiznetwork.square7.ch/ blogs/post/5036
YNVCcZ6Apfco
Cosep16 - 11.01.2018 09:20

http://ssbsavannah.ning.com/ profiles/blogs/topiramate-25mg -ligne-baisse-prix-securise-to pamax-ou-topiramate
http://ww w.printjunkie.net/profiles/blo gs/sur-quel-site-acheter-topir amate-achat-topamax-ligne-cana da
http://mcdonaldauto.ning.c om/profiles/blogs/farmacia-onl ine-donde-comprar-topiramate-s in-receta-barato
cheap topiramate generic drugs
http://opencu.com/profi les/blogs/topiramate-25-mg-com prar-con-seguridad-colombia-co mprar
http://www.printjunkie. net/profiles/blogs/farmacia-on line-donde-comprar-topiramate- con-seguridad-espa-a
http://o pencu.com/profiles/blogs/order -low-price-topiramate-great-br itain-how-to-buy-topiramate


Ozira14 - 10.01.2018 13:06
http://amusecandy.com/blogs/po st/207995
http://www.netyzz.c om/blogs/67/90/stromectol-3mg- buy-where-to-purchase-ivermect in-no-prescriptio
http://www. bigdicts.com/8666/farmacia-eto ricoxib-argentina-etoricoxib-t abletas-comprar
http://amusec andy.com/blogs/post/97476
htt p://diduknow.allrh.com/blogs/p ost/63081
http://diduknow.all rh.com/blogs/post/28413
http: //lifestir.net/blogs/post/5437 8
http://www.mouner.com/blogs /post/28462
http://saknada.co m.au/ssn/blogs/post/56040
htt p://souris-menthe.com/index.ph p?qa=1075&qa_1=realizar-pedido -sildenafil-dapoxetine-urgente -dominicana
http://www.asterm atch.com/blogs/post/24522
htt p://bikontakt.ch/blogs/post/10 713
http://amusecandy.com/blo gs/post/127146
http://angolta nulasonline.hu/forum/58674/sit e-commander-albendazole-albenz a-albenza-commander
http://ww w.ocperio.org/group3/blogs/pos t/96367
http://www.myindiagat e.com/community/blogs/post/878 81
http://adda.ibm-bd.com/blo gs/post/5252
http://ceveplasa kbiz.xlphp.net/index.php?qa=55 04&qa_1=raloxifeno-donde-puedo -comprar-receta-forma-segura-e spa%C3%B1a
http://amusecandy. com/blogs/post/98913
http://a musecandy.com/blogs/post/16176 6
http://www.ocperio.org/grou p3/blogs/post/2894
http://www .tennis-motion-connect.com/blo gs/post/63244
http://www.ocpe rio.org/group3/blogs/post/5500 3
http://www.ocperio.org/grou p3/blogs/post/94707
http://ch anakyanetstudy.com/chanakyanet studyforum/?qa=2001&qa_1=teraz osin-comprar-en-una-farmacia-o nline-fiable-argentina
http:/ /www.stajyerleri.com/index.php /3781/order-indinavir-no-presc ription-cheap-indinavir-online
http://www.informatique.pro/ 5135/bimatoprost-donde-comprar -sin-receta-de-confianza-urugu ay
http://quainv.com/blogs/po st/21507#sthash.HXZRPDoE.nZvXs jKH.dpbs
http://women-flats.c om/?option=com_k2&view=itemlis t&task=user&id=2376

n6soQ89GjIzC
Afero34 - 09.01.2018 12:42

http://www.fustbomba.hu/?opt ion=com_k2&view=itemlist&task= user&id=2178
http://www.ticke t-shop.es/?option=com_k2&view= itemlist&task=user&id=69050
b uy generic frumil tadora
http://www.wadecom.com .do/?option=com_k2&view=itemli st&task=user&id=24431
http:// www.thelastnineseconds.com/?op tion=com_k2&view=itemlist&task =user&id=5472
http://www.cama nojvipin.com/?option=com_k2&vi ew=itemlist&task=user&id=683
http://www.ficardo-weddings.co m/?option=com_k2&view=itemlist &task=user&id=18351

Pidiy63 - 08.01.2018 10:14
http://www.blog.ahsfoundation. co.uk/blogs/post/7820
https:/ /www.olliesmusic.com/blog/2313 7/order-warfarin-1-mg-safely-w here-to-purchase-coumadin-free -shipping/
http://reponsayiti .com/13291/comprar-sinequan-si n-receta-y-pagar-con-visa-espa %C3%B1a
http://southweddingdr eams.com/index.php?do=/blog/87 940/tizanidine-2mg-buy-cheap-b uy-tizanidine-no-script/
http ://bioimagingcore.be/q2a/16535 /finasteride-5mg-where-can-buy -propecia-without-prescription
http://fluidlyfe.org/blogs/1 05/2777/donde-para-ordenar-tra zodone-100-mg-ahora-costa-rica
http://mrreevescomputerlab.c om/oxwall/blogs/post/7303
htt p://urbetopia.com/blogs/86/554 /buy-mirtazapine-15mg-without- rx-where-to-order-remeron-no-p res
http://myturnondemand.com /oxwall/blogs/post/243443
htt p://www.anonasks.com/8832/topr ol-xl-comprar-buen-precio-urug uay
http://dmoney.ru/190/pric e-topiramate-25mg-online-where -topiramate-from-online
http: //www.uncorpoperfetto.com/soci al/blogs/post/168705
http://w ww.myindiagate.com/community/b logs/post/93129
http://cpfcyl online.org/social/blogs/post/2 0370
http://saknada.com.au/ss n/blogs/post/55518
http://sho wmeanswer.com/index.php?qa=348 &qa_1=lamotrigine-without-wher e-purchase-lamictal-prescripti on

XfRp6r97ykyq
Teliw38 - 05.01.2018 12:55

http://www.petrpalous.cz/?op tion=com_k2&view=itemlist&task =user&id=116042
http://www.sa laki.ca/?option=com_k2&view=it emlist&task=user&id=228903
ht tp://www.consorziostabileitaca .com/?option=com_k2&view=iteml ist&task=user&id=8671
http:// starthere.ru/?option=com_k2&vi ew=itemlist&task=user&id=23589
http://www.pt-fitnessconsult ing.com/?option=com_k2&view=it emlist&task=user&id=30662
flu tamide sale 25mg
http://www.presepi.it/?o ption=com_k2&view=itemlist&tas k=user&id=391761&amp;Itemid=44 3&amp;lang=it
http://www.lase itcorp.com/?option=com_k2&view =itemlist&task=user&id=103360


Amice18 - 04.01.2018 11:45
http://topanswers.tips/150262/ farmacia-stromectol-nicaragua- stromectol-generico-garantia
http://www.tennis-motion-conne ct.com/blogs/post/72778
http: //www.google-search-engine.com /optimize/blogs/post/97226
ht tp://www.networkwiththem.org/b logs/post/8219
http://southwe ddingdreams.com/index.php?do=/ blog/135826/achat-vente-varden afil-bas-prix-paiement-visa-va rdenafil-prix-en-suisse/
http ://www.ocperio.org/group3/blog s/post/49354
http://www.myind iagate.com/community/blogs/pos t/80617
http://snopeczek.hekk o.pl/204280/trecator-ethionami de-securise-pharmacie-ligne-ac hat-trecator
http://vulis.org /blogs/post/7079
http://diduk now.allrh.com/blogs/post/36606
http://7world7.com/visualart s/blogs/post/4617
http://ggwa dvice.com//index.php?qa=27339& qa_1=montelukast-comprar-farma cia-gratis-comprar-singulair-c alidad
http://network.fcexclu sive.com/blogs/265/3081/cytoxa n-order-online-how-to-purchase -cyclophosphamide-online
http ://www.haiwaishijie.com/1252/a moxicillin-bon-marche-ligne-sa ns-ordonnance-trimox-son-prix

http://faq.mtpacom.ru/index.p hp?qa=5361&qa_1=buy-quetiapine -cheap-buy-quetiapine-for-wome n-prescription
http://cevepla sakbiz.xlphp.net/index.php?qa= 6735&qa_1=comprar-arimidex-ana strozole-de-confianza-argentin a
http://amusecandy.com/blogs /post/82574
https://www.start somethingnetwork.com/blogs/pos t/8226

wRqGST0IQ2ck
ElvaBuo - 26.12.2017 22:24
ŕďđŕďđŕďđ
Zlobmut - 24.12.2017 14:15
If you’re interested in winning millions, then I’m here to help!
At <a href=skyliteboom.com>Casino</a > you can play over 450 world-class games and I’m giving you an exclusive Welcome Bonus to get you stuck into winning.
Use it today to increase your chances of hitting our jackpots.
All you have to do is <a href=skyliteboom.com>sign up today</a> and watch the rewards come rolling in.
skyliteboom.com
<a href=skyliteboom.com>Prepare to hit the big time</a>
<a href=skyliteboom.com>Hacer giros para ganar millones</a>
<a href=skyliteboom.com>Holen Sie sich spinnen, um Millionen zu gewinnen</a>
<IMG>http://i63.tinypic.com/ ofdmds.jpg</IMG>
Keith - 22.12.2017 11:00
<a href=https://essayerudite.com/ write-essay-for-me/>correct my essay</a>
<a href=https://essayerudite.com/ college-paper-writing-service/ >college paper writing services</a>
<a href=https://essayerudite.com/ college-paper-writing-service/ >write college papers</a>
<a href=https://essayerudite.com/ college-essay-help/>writing a college essay</a>
<a href=https://essayerudite.com/ cheap-essay-writing-service/>c heap paper</a>
<a href=https://essayerudite.com/ best-essay-writing-service/>be st essay service</a>
<a href=https://essayerudite.com/ college-essay-help/>college application essay help</a>
<a href=https://essayerudite.com/ college-paper-writing-service/ >college writing services</a>
<a href=https://essayerudite.com/ assignment-help/>my assignment help</a>
<a href=https://essayerudite.com/ college-paper-writing-service/ >college paper writer</a>
<a href=https://essayerudite.com/ college-essay-help/>college essay writing service</a>
<a href=https://essayerudite.com/ dissertation-writing-service/> dissertation writing service</a>
<a href=https://essayerudite.com/ buy-essay/>buy essay on</a>
<a href=https://essayerudite.com/ thesis-writing-service/>thesis writing service reviews</a>
<a href=https://essayerudite.com/ write-my-research-paper/>write paper</a>
<a href=https://essayerudite.com/ college-essay-help/>college essays help</a>
<a href=https://essayerudite.com/ college-paper-writing-service/ >help writing papers for college</a>
Colton - 22.12.2017 10:52
https://essayerudite.com/write -my-paper/
https://essayerudi te.com/write-my-essay/
https: //essayerudite.com/college-pap er-writing-service/
https://e ssayerudite.com/definition-ess ay-topics/
https://essayerudi te.com/buy-essay/
https://ess ayerudite.com/dissertation-wri ting-service/
https://essayer udite.com/narrative-essay-topi cs/
https://essayerudite.com/ college-essay-help/
https://e ssayerudite.com/research-paper -topics/
Jared - 22.12.2017 10:31
<a href="https://essayerudite.com /college-essay-help/" />college essay</a>
<a href="https://essayerudite.com /college-essay-help/" />college essays help</a>
<a href="https://essayerudite.com /buy-essay/" />buy essay on</a>
<a href="https://essayerudite.com /write-my-essay/" />write essays</a>
<a href="https://essayerudite.com /best-essay-writing-service/" />best essay writing website</a>
<a href="https://essayerudite.com /cheap-essay-writing-service/" />cheap essay writing service</a>
<a href="https://essayerudite.com /write-my-essay/" />write essay online</a>
<a href="https://essayerudite.com /thesis-writing-service/" />thesis paper writing service</a>
<a href="https://essayerudite.com /college-paper-writing-service /" />college paper writer</a>
<a href="https://essayerudite.com /assignment-help/" />java assignment help</a>
ElvaUbx - 16.11.2017 03:55
Hey guys!!!
designs and builds specialty lines of lead oxide production equipment, material handling systems, battery related process machinery, parts, and accessories for the battery, pigment, glass, and chemical industries. http://techbasys.com offers technical application and engineering services to help the customer acheive maximum benefit from their equipment and manufacturing processes.
Susanvalia - 16.11.2017 01:59
&#1055;&#1080;&#1096;&#1080;&# 1090;&#1077; &#1085;&#1072; &#1087;&#1086;&#1095;&#1090;&# 1091;: bernsontraff@gmail.com

&#1042;&#1089;&#1077; &#1087;&#1088;&#1077;&#1076;&# 1083;&#1086;&#1078;&#1077;&#10 85;&#1080;&#1103; &#1087;&#1086; &#1091;&#1089;&#1083;&#1091;&# 1075;&#1077; &#1040;&#1074;&#1090;&#1086;&# 1082;&#1088;&#1077;&#1076;&#10 80;&#1090; &#1073;&#1077;&#1079; &#1050;&#1040;&#1057;&#1050;&# 1054; &#1074; &#1073;&#1072;&#1085;&#1082;&# 1072;&#1093; &#1041;&#1091;&#1088;&#1072;&# 1085;&#1085;&#1086;&#1075;&#10 86; &#1085;&#1072; &#1074;&#1099;&#1075;&#1086;&# 1076;&#1085;&#1099;&#1093; &#1091;&#1089;&#1083;&#1086;&# 1074;&#1080;&#1103;&#1093;


http://bestsky.info/redir.ht ml

Strany: [|<] [<] [1] [2] [3] [4] [5] [>] [>|]